O zespole

Gospel Sound, czyli dźwięk Ewangelii

 

Jesteśmy grupą osób różnych wyznań chrześcijańskich, które połączyła pasja śpiewania i grania radosnej muzyki na chwałę Bożą oraz dziękczynienie Stwórcy za Jego dary. Nazwa chóru – dźwięk Ewangelii – nawiązuje do celu naszego istnienia, którym jest wielbienie Boga i głoszenie Słowa Bożego poprzez jak najdoskonalszą i najpiękniejszą muzykę gospel.

 

Skład zespołu to dwudziestoosobowy, czterogłosowy chór mieszany pod kierownictwem i dyrygenturą Jolanty Mitko oraz pianistka – Joanna Piszczelok.

Współpracujemy z zespołem instrumentalnym w składzie: 

Artur Wypich – instrumenty klawiszowe, aranże, Maciej Chrobok – gitara elektryczna, Michał Lech – gitara akustyczna, Robert Lubowiecki – perkusjonalia, Beniamin Pilch – perkusja, Kuba WOUX Wołkiewicz – gitara basowa. 

 

Zainspirowani muzyką gospel, od lat goszczącą w naszym kraju, zgromadziliśmy dotąd w swoim repertuarze utwory stanowiące korzenie gatunku gospel i negro spirituals, w tym utwory instrumentalne, a cappella oraz współczesne utwory gospel wykonywane w języku angielskim oraz polskim.

 

Po latach śpiewania coverów nadszedł czas, by wykorzystać talenty otrzymane od Ojca. I tak od 2018 roku tworzymy i nagrywamy sukcesywnie autorskie utwory do tekstów chórzystek (Ewy Hadamik, Karoliny Starnawskiej, Ewy Siudy-Szymanowskiej). Kompozytorzy: Artur Wypich (także aranże na zespół instrumentalny), Gabriela Kapczuk, Joanna Piszczelok, Szymon Szczot. Pracujemy nad wydaniem pierwszej płyty.

 

Organizujemy i wspieramy wiele wydarzeń: koncerty i festiwale muzyki chrześcijańskiej, wieczory uwielbienia, akcje charytatywne. Ponadto występujemy w instytucjach publicznych, firmach, ośrodkach opieki, a także podczas ceremonii zaślubin.

Dbając o własny rozwój muzyczny, bierzemy udział w licznych warsztatach muzyki gospel oraz zapraszamy znakomitych instruktorów na warsztaty wewnętrzne. I tak współpracowaliśmy m. in. z Gabi Gąsior, Natalią Kuroś (Szkoła Uwielbienia „Jest więcej”), Waynem Ellingtonem (The Manchester Inspirational Voices), Brianem Fentressem (The Fentress Experience), Juniorem Robinsonem, Peterem Francisem. Obecnie współpracujemy długoterminowo z Gabrielą Kapczuk (Szkoła Uwielbienia „Jest więcej”).

 

Wierzymy, że to Bóg powołał nas do życia i każdego dnia błogosławi nam obficie. Wierzymy także, że dzięki temu, co robimy, pielęgnujemy nasz skarb, który jest w Niebie.

 

W telegraficznym skrócie – Geneza istnienia Gospel Sound sięga sierpnia 2010 roku. Pomysł dyrygentki, by założyć chór gospel spotkał się z aprobatą księży posługujących w parafii p.w. Św. Szczepana w Katowicach Bogucicach. Dzięki gościnności parafii i wsparciu księdza proboszcza w październiku 2010 roku ruszyły pierwsze próby tworzącego się chóru. Po akcji „naborowej” i mini występie pierwszego składu podczas warsztatów gospel w Katowicach w grudniu 2010 roku – na próbę dnia 04.01.2011 przybyło ponad 20 nowych osób. To było WOW i tę datę przyjęliśmy za oficjalny początek istnienia Gospel Sound.